Ważne informacje
WAŻNY KOMUNIKAT DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH WYCIECZKĄ FAKULTATYWNĄ DO ISTAMBUŁU:

- potrzebny paszport ważny minimum 6 miesięcy
- wiza turecka :
a) możliwość wykupienia ze strony www.evisa.gov.tr
b) u rezydenta w cenie ok. 20 Euro
c) na granicy w cenie ok. 25 Euro


WIZA JEST WAŻNA 180 DNI
  

 

PRAKTYCZNE INFORMACJE

 
BUŁGARIA: stolica – Sofia; język – bułgarski; waluta – BGN (lew); czas lokalny: +1 godzina; klimat: średnie temperatury powietrza latem 25-300 C.Od stycznia 2007 roku kraj należący do Unii Europejskiej.


INFANT:  dziecko od 0-2 lat bez świadczeń  (w dniu wyjazdu nie może mieć ukończone 2 lata).


AUTOKAR: Miejsca w autokarze przydzielane są według kolejności zgłoszeń lub wg umowy z opcją rezerwacji – szczegóły str. 3 katalogu. Numery miejsc podawane są przez pilota. Prosimy o przybycie na miejsce zbiórki 15 min. przed odjazdem. Podróżnemu przysługuje 1 szt. bagażu głównego o wadze do 20 kg (nie należy łączyć bagażu) i bagaż podręczny do 5 kg. Lodówka turystyczna zaliczana jest jako bagaż główny lub podręczny, w zależności od jej wielkości.
 Do luku bagażowego można zabrać wózek dziecięcy dla dziecka do lat 3. Żaden bagaż nie może znajdować się w przejściu autokaru. Dodatkowy bagaż płatny100 zł za sztukę (w przypadku wolnego miejsca w bagażniku). Podróż do Bułgarii odbywa się na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Planowany czas przejazdu: 25-27 godzin. Postoje odbywają się co 3-4 godziny. Niektóre toalety na postojach są płatne (0,50-1 EUR).
15 maja 2015 r. weszła w życie zmieniona Ustawa Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą nie ma już obowiązku sadzania dzieci do lat 12 w foteliku ochronnym podczas podróży autokarem. Decyzja należy do Państwa (fotelik należy zabrać we własnym zakresie).
Istnieje obowiązek zapinania  pasów bezpieczeństwa.


PIENIĄDZE: do Bułgarii najlepiejzabrać  Euro, kurs BGN /lewa/ w stosunku do Euro jest stały i wynosi 1 EUR = 1,91 BGN do 1,93 BGN w zależności od punktu wymiany walut. Polecamy bezpieczną wymianę walut w bankach lub w hotelach oraz korzystanie z bankomatów.
Na trasie przejazdu płatności we wszystkich krajach tranzytowych można dokonywać w Euro (najlepiej zabrać niskie nominały).


CENA WCZASÓW:ceny w tabelach dotyczą pobytu 7, 10, 11, 14  noclegów. Do poszczególnych cen należy doliczyć transport wg wybranego wariantu.


PILOT/REZYDENT:na trasie przejazdu w autokarze opiekę sprawuje pilot, natomiast podczas Państwa pobytu pomocą służy rezydent. Dodatkowo w każdym obiekcie znajdują się tablice informacyjne.


ZAKWATEROWANIE: Pokoje przydzielane są przez obiekty zgodnie z rodzajem pokoju zawartym w umowie.Doba hotelowa zaczyna się o godz. 14:00,
a kończy o godz. 10:00 (w pensjonatach) i o godz. 12:00 (w hotelach)Wymiana pościeli co 3-5 dni – w hotelach, w pensjonatach i Lagunie co 5-7 dni, ręczniki w pokojach małe i duże. W hotelach Internet WIFI dostępny jest przy recepcji, w pensjonatach przy wejściu do budynku (dotyczy obiektów, które mają w ofercie dostęp do Internetu WIFI). W pokojach Internet jest słaby lub nieosiągalny.


LOKALNE PAMIĄTKI:wyroby ze skóry i futra, dywany, wyroby ręcznie haftowane, ceramika, wyroby garncarskie, wyroby jubilerskie i z kutego żelaza, obrazki i ikony, płyty z tradycyjną muzyką ludową, kosmetyki . Polecamy również oryginalne bułgarskie przyprawy oraz pyszne, naturalne przetwory z warzyw i owoców.


ORIENTACYJNE CENY:obiad w restauracji – ok. 10-15 BGN, pocztówka – od 2 BGN, znaczek pocztowy – od 2 BGN, coca-cola, fanta (0,25 l) –od
 0,5 BGN; warzywa – od 1,5 BGN, owoce – od 1 BGN; kawa – od 0,5 BGN; wino, wódka – od 7 BGN; piwo – od 1 BGN; lody – od 1 BGN; chleb – od 1 BGN.


PLAŻA: Plaże bezpłatne, piaszczyste, z łagodnym zejściem do morza. Dla chętnych leżaki i parasole płatne po około 5 BGN każdy. Ręczniki plażowe we własnym zakresie. Flaga sygnalizacyjna informuje o bezpieczeństwie kąpieli w morzu ze względu na różne fale:flaga zielona –kąpiel bez ograniczeń, flaga żółta – kąpiel bez dmuchanych akcesoriów plażowych flaga czerwona – zakaz kąpieli lub kąpiel w wyznaczonych przez ratowników miejscach.Na plaży znajdują się liczne punkty gastronomiczne i bary.


UBEZPIECZENIE:
1. Każdy uczestnik imprezy organizowanej przez B.P. Amida jest ubezpieczony  od KL, NNW, BP  w T.U Signal  Iduna na podstawie  Umowy Generalnej nr 205336. Suma ubezpieczenia KL (koszty leczenia) wynosi równowartość10 000 EUR, NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) 7 000 ZŁ, BP (bagaż podróżny)  800 ZŁ.
Przedmiotem ubezpieczenia jest nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek (w tym również poród, który nastąpił nie później niż w 32 tyg. ciąży, leczenie stomatologiczne nagłych stanów zapalnych zębów - do wysokości 600 ZŁ), transport .

 

                CENTRALA ALARMOWA CZYNNA 24  GODZINY
                Tel: + 48 22 864 55 26 , fax: + 48 22 575 95 75, SMS: + 48 661 000 888

 
SIGNAL IDUNA nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie koszty poniesione przez Ubezpieczonego bez zgody Centrali Alarmowej
z wyłączeniem sytuacji w której Ubezpieczony ze względu na stan zdrowia obiektywnie nie mógł skontaktować się z Centralą Alarmową.
POLISA NIE OBEJMUJE zdarzeń pozostających w związku ze spożyciem alkoholu, zażyciem narkotyków lub innych środków odurzających.) 
2.  Ubezpieczenie nie obejmuje następstw chorób przewlekłych i nowotworowych (CP), istnieje możliwość rozszerzenia odpowiedzialności CP. 
Koszt 4,80 PLN/DZIEŃ/OSOBA
 
ZALECAMY posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ (wydawanej bezpłatnie w NFZ)
 
Obowiązują Ogólne Warunki Ubezpieczenia „Bezpieczne Podróże” Towarzystwa Ubezpieczeniowego SIGNAL IDUNA Polska
3.   KOSZTY IMPREZY TURYSTYCZNEJ:
 Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej RG, oraz kosztów przerwania imprezy turystycznej RGS. Polisę należy wykupić do 5 dni od daty podpisania umowy uczestnictwa gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej jest więcej niż 30 dni lub w dniu podpisania umowy uczestnictwa gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej jest mniej niż 30 dni. Rezygnacje muszą być udokumentowane.
 
BP_RG1- koszty rezygnacji z imprezy 2,35 % ceny imprezy turystycznej (z rozszerzeniem o choroby   przewlekłe 5,88 % )
BP_RGS1koszty przerwanie imprezy turystycznej 1,30 % ceny imprezy turystycznej  (z  rozszerzeniem o choroby   przewlekłe 3,25% )


 
*Szczegółowe informacje dotyczące warunków ubezpieczenia dostępne są na stronie www.amida.com.pl lub www.signal-iduna.pl