Czarnogóra

OFERTA


Czarnogóra to niewielkie państwo położone w samym sercu Bałkanów. Powstało dopiero w 2006 r. po odłączeniu się od Serbii. Region ten jest wciąż nieodkryty, turystyka dopiero zaczyna się rozwijać, więc jest to najlepszy moment, aby poznać ten kraj, zanim masowa turystyka ruszy tu pełną parą. Czarnogóra posiada w sobie bajeczne piękno, pełna jest magicznych zakątków i cudownych krajobrazów. Kraj prawie w całości pokryty jest górami, schodzącymi wprost do błękitnych wód Adriatyku. Na ich stokach wznoszą się malownicze miasta z charakterystyczną zabudową oraz średniowiecznymi starówkami, nad którymi unosi się mistyczna aura. Kraj może poszczycić się mnóstwem zabytków, z których wiele znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Na terenie Czarnogóry znajdują się także wspaniałe Parki Narodowe z widokami zapierającymi dech w piersiach. Wybrzeże Adriatyku pełne jest małych zatoczek i długich plaż, które wraz z portowymi miasteczkami, rybackimi wioskami, gajami oliwnymi i cytrusowymi alejami tworzą iście pocztówkowy krajobraz. Liczne rajskie plaże śmiało mogą pretendować do miana najpiękniejszych w Europie.

Wiza i paszport
Obywatele RP mogą przekraczać granicę Czarnogóry i przebywać na jej terytorium do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego, do 90 dni na podstawie ważnego paszportu. Zaleca się aby osoby nieletnie udające się do Czarnogóry posiadały ważny polski paszport. Przy pobytach dłuższych niż 90 dni, obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy.

Czas lokalny
Taki sam jak w Polsce.

Język
Językiem urzędowym czarnogórski.

Waluta
Euro = ok. 4 PLN

Szczepienia
Żadnych zalecanych dodatkowych lub obowiązkowych

Napięcie
220 V, gniazdka europejskie

Klimat
Czarnogóra znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego - tereny nadmorskie oraz klimatu umiarkowanego - kontynentalnego - centralna część. Przeciętna temperatura lipca kształtuje się na poziomie 25 do 29⁰C, temperatura morza latem ok. 23⁰C. Ogólnie zimy w Czarnogórze są łagodne, rzadko, ale mimo wszystko zdarzają się mrozy.