Egipt

OFERTA  

Egipt - informacje

Dar Nilu – tak nazwał Egipt grecki historyk Herodot. Miał na myśli wąski pas zieleni wzdłuż rzeki, pośród bezkresnej pustyni. Tu narodziła się cywilizacja starożytnego Egiptu, która odcisnęła swój ślad na tożsamości kulturowej wielu ościennych krajów. Przez prawie 3500 lat ciągłego rozwoju, pozostawiła po sobie zdumiewające zabytki, których widok, aż po dziś dzień, zapiera dech w piersiach milionom turystów z całego świata.

Egipt to kraj zaskakujących krajobrazów i kontrastów, gdzie bezkresna pustynia łączy się z błękitnym morzem. Można tu przeżyć burzę piaskową, jak i posłuchać spokojnego szumu fal rozbijających się o brzeg. Liczne kurorty turystyczne są niczym oazy harmonijnie wtapiające się w pustynny krajobraz. Spotkamy w nich mnóstwo urokliwych kafejek, luksusowych restauracji, hoteli, pubów i dyskotek. Egipt oferuje także niezwykłe bogactwo świata podwodnego. Morze Czerwone skrywa w swoich głębinach jedne z najpiękniejszych raf koralowych świata, co stanowi prawdziwy raj dla płetwonurków. W Sharm El Sheikh, Hurghadzie, Marsa Alam i Tabie znajdują się liczne bazy nurkowe oferujące swoje usługi nie tylko profesjonalistom, ale także osobom, które po raz pierwszy chcą przeżyć podwodną przygodę. Egipt to również doskonałe miejsce do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfing. Wczasy nad Morzem Czerwonym, to wakacje pełne słońca, morskich kąpieli i beztroskiego wypoczynku.

Dokumenty
Przy wjeździe do Egiptu należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty powrotu do Polski oraz wizę, którą można uzyskać w ambasadzie lub na lotnisku w Egipcie. Wiza turystyczna ważna jest 30 dni, jej koszt to około 25 USD.

Klimat
W głębi lądu panuje klimat zwrotnikowy pustynny, natomiast na wybrzeżu śródziemnomorski. Latem w ciągu dnia temperatury mogą osiągać 40°C, natomiast zimą około 23°C. Temperatura morza waha się od około 30°C w miesiącach letnich do około 20°C w miesiącach zimowych.

Język
Językiem urzędowym jest arabski, ale można swobodnie posługiwać się językiem angielskim. Egipcjanie znani są z dużych zdolności językowych, więc na lokalnym bazarze zawsze znajdzie się ktoś, kto zna kilka słów po polsku.

Waluta
Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski, w skrócie EGP lub LE. 1 LE dzieli się na 100 piastrów (pt). W obiegu dostępne są banknoty o nominałach 5, 10, 25, 50 pt i 1, 10, 20, 50, 100 ,200 LE oraz monety: 5, 10, 20 pt i 1/2 , 1 LE. 1 EGP = około 0,6 PLN.

Ceny
Woda 1,5 l. kosztuje około 1 PLN, kawa około 2 PLN, piwo około 4-8 PLN, obiad w lokalu waha się od około 8 do 20 PLN.

Czas
Różnica czasowa względem Polski wynosi + 1h.

Napięcie
Gniazdka europejskie, napięcie 220V.

Szczepienia
Przy wjeździe do Egiptu nie są wymagane żadne dodatkowe lub obowiązkowe szczepienia.