Maroko

OFERTA


MAROKO - informacje

Maroko, to przepełniony mistyczną aurą, tętniący mieszanką wielu kultur kraj. Położony na północno – zachodnim wybrzeżu Afryki, jest niewątpliwie jednym z najciekawszych regionów dawnego Maghrebu. Przez wieki krzyżowały się tam korzenie i tradycje berberyjskie, arabskie oraz andaluzyjskie, owocując niepowtarzalnym kolorytem kulturowym.
Perły marokańskiej architektury czekają na turystów w wielu malowniczych miastach, jak choćby w Marrakeszu, Agadirze, Fezie i Rabacie. Znajdują się tu zabytkowe mediny, które odzwierciedlają widok najstarszych arabskich miast, w ich murach znajduje się plątanina wąskich ulic, z których prawie każda prowadzi do miejscowego bazaru – souku. Miejsce to wciąga mieszaniną zapachów perfum, przypraw, mięty i tadżin, tradycyjnej marokańskiej potrawy. Do najbardziej znanych miast kraju bez wątpienia należy także Casablanca, która nieśmiertelną sławę zdobyła dzięki kryminalnemu melodramatowi, pod tym samym tytułem, z niezapomnianą rolą Humphrey’a Bogarta i Ingrid Bergman. Jednak Maroko, to nie tylko zabytki, to przede wszystkim serdeczność i gościnność mieszkańców, którzy z otwartym sercem zapraszają gości do domu na herbatę, rozmowę i wspólne palenie wodnych fajek. Duża liczba atrakcji gwarantujących ciekawe formy spędzania wolnego czasu co roku przyciąga do Maroka rzesze turystów. W kraju nie brakuje amatorów wspinaczki, którzy pragną zdobyć najwyższy szczyt Gór Atlas – Dżabel Tubkal oraz miłośników sportów wodnych, a także tych, co marzą o błogim wylegiwaniu się na złocistych plażach.

Dokumenty
Obywatele polscy nie potrzebują wiz wjazdowych do Maroka, należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Maroka.

Klimat
Na terenach nadbrzeżnych panuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się suchym i gorącym latem oraz łagodną i deszczową zimą. W miesiącach letnich średnia temperatura powietrza wynosi 25ºC.

Czas
Względem Polski – 1h.

Język
Językiem urzędowym jest arabski, ale w miejscowościach turystycznych bez problemu można porozumiewać się w języku angielskim i francuskim.

Waluta
Walutą obowiązującą w Maroku jest dirham marokański, w skrócie MAD lub Dh. 1 MAD dzieli się na 100 centymów. W obiegu dostępne są banknoty o nominałach 20, 50, 100 i 200 MAD oraz monety: 5, 10, 20 i 50 centymów i 1, 5 i 10 MAD. W kantorach można wymienić zarówno EUR jak i USD, ale popularniejsze jest EUR.

Ceny
Woda ok. 4,5 MAD, obiad w restauracji ok. 70 MAD, 1 litr benzyny ok. 11 MAD.

Napięcie
220 V, gniazdka europejskie

Szczepienia
Przy wjeździe do Maroka nie ma żadnych zalecanych dodatkowych i obowiązkowych szczepień.