Tunezja

OFERTA

TUNEZJA - informacje

Mówić o Tunezji, to jakby snuć opowieść o fascynującej kobiecie, pełnej tajemniczości, zachwycającej urody i uwodzicielskiej siły. Nie bez przyczyny w jej gorących ramionach miłość znaleźli zarówno mityczny Odyseusz, jak też berberyjskie plemiona, feniccy żeglarze oraz rywalizujący z Kartaginą - Rzym. Ulegli jej dzicy Wandalowie, kłótliwi Bizantyjczycy, wypędzeni z Hiszpanii Żydzi, smagłolicy Arabowie, waleczni Turcy, a nawet mistrzowie ars amandi - Francuzi. Efekt ich zauroczenia możemy podziwiać do dzisiaj w postaci niezliczonej ilości zabytków porozmieszczanych po całym kraju.
Kulturową mozaikę wzbogaca naturalne piękno przyrody i krajobrazów - od lazurowego morza ze złocistym piaskiem, skrzypiącym cicho pod stopami, przez soczyście zielone gaje oliwne, oazy palm daktylowych, skupione w pobliżu życiodajnych źródeł, aż po pustynię, skąpaną w czerwono pomarańczowych promieniach zachodzącego słońca. Gdy dodamy do tego szczere uśmiechy mieszkańców, otwartość na gości, pyszną kuchnię śródziemnomorską, serdeczność i żywy temperament, to szybko okaże się, że Tunezja jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie afrykańskiej przygody. Spróbuj i sam się przekonaj!

Dokumenty
Przy pobytach turystycznych do 3 miesięcy obywatele Polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące licząc od daty wyjazdu z Tunezji.

Klimat
Północna część kraju znajduje się pod wpływem Morza Śródziemnego, co wpływa na gorące i suche lato ze średnią temperaturą w granicach 25ºC oraz łagodną i deszczową zimą.

Czas
Względem polskiego czasu zimowego + 1 godzina, względem czasu letniego + 2 godziny.

Język
Oficjalnym językiem jest arabski, natomiast do powszechnie stosowanych należy język francuski, angielski, a także włoski.

Waluta
Obowiązującą walutą jest dinar tunezyjski (TND). 1 TND dzieli się na 1000 milimów. W obiegu dostępne są monety: 5, 10, 20, 50 i 100 milimów oraz ½, 1 oraz 5 dinarów. Banknoty występują w nominałach 5, 10, 20 i 50 dinarów.

Cena
Woda ok.1 TND, piwo ok. 4 TND, obiad w restauracji ok. 20 TND, taksówka ok. 400 milimów/km.

Szczepienia
Przy wjeździe do Tunezji nie ma żadnych zalecanych dodatkowych lub obowiązkowych szczepień.

Napięcie
220 V, gniazdka europejskie.

Uzupełniające Prawo Finansowe nr 54-2014. Artykuł 36: Wprowadza się podatek w wysokości 30 Dinarów Tunezyjskich pobierany przy wyjeździe z Tunezji od każdej osoby niezamieszkującej w tym kraju na stałe, niezależnie od narodowości, z wyjątkiem obywateli Tunezji mieszkających za granicą. Podatek będzie pobierany w formie znaczka skarbowego dołączonego do paszportu lub innego dokumentu zatwierdzonego przez Ministra ds. Finansów, który zostanie ostemplowany przez służby celne przy wyjeździe podróżnego.